0
0,00 
0
JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ OLIWĘ Z OLIWEK?

Oliwa z oliwek to produkt niezwykle popularny i powszechnie spotykany. Ogromny wybór oliwy z oliwek z jakim mamy do czynienia w sklepach nie ułatwia dokonania zakupu. Jak więc wybrać najlepszą oliwę z oliwek? Na co należy zwrócić uwagę?

Wybierając najlepszą oliwę z oliwek powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na jej typ i opakowanie. 

Aby ułatwić podjęcie decyzji i pozwolić zrozumieć określenia charakterystyczne dla oliw należy wyjaśnić kilka pojęć. Jednym z ważniejszych określeń jest oliwa typu virgin. To oliwa z pierwszego tłoczenia, wytwarzana na zimno, wyłącznie za pomocą środków mechanicznych, bez użycia substancji chemicznych. Najwyższą jakością odznacza się oliwa z oliwek extra virgin. Oliwa ta jest wytwarzana z oliwek świeżych i nieuszkodzonych. Kwasowość tej oliwy powinna wynosić poniżej 0,8%. Najlepsze oliwy klasy premium charakteryzują się kwasowością poniżej 0,3%. Oliwa virgin ma kwasowość wyższą – 0,8-2%, oliwa ordinary virgin – 2-3,3%, a oliwa lampante kwasowość powyżej 3,3%. Oliwa lampante jest niezdatna do spożycia na surowo i zostaje poddana rafinacji. Proces rafinacji, czyli oczyszczania oliwy polega na poddaniu oliwy wysokiej temperaturze i/ lub dodaniu do niej rozpuszczalników. W wyniku tego procesu powstaje oliwa rafinowana – pozbawiona smaku, zapachu, barwy, a także cennych dla zdrowia witamin i polifenoli. Aby podnieść walory tego typu oliwy, dodaje się do niej oliwę z pierwszego tłoczenia – virgin lub extra virgin. Na rynku dostępna jest także oliwa z wytłoczyn oliwnych określana jako sansa lub pomace. Ten typ oliwy powstaje z wytłoczyn, czyli pozostałości po pierwszym wytłoczeniu lub ekstrakcji oliwy. Aby uzyskać z nich oliwę dodaje się do nich substancje chemiczne oraz poddaje procesowi rafinacji. To produkt najniższej jakości, zdecydowanie tańszy od pozostałych. 

Wbrew pozorom kraj pochodzenia oliwy nie ma aż tak ważnego znaczenia. Znacznie istotniejszy jest proces technologiczny czy wybór odpowiedniego surowca. Jeśli chcemy mieć jednak pewność, że oliwa została wyprodukowana przykładowo w Grecji czy w Hiszpanii i powstała z wysokiej jakości oliwek greckich czy hiszpańskich musimy czytać etykiety. Często oliwy te są jedynie pakowane w danym kraju, a większość oliw dostępnych w marketach to mieszanka oliw z UE. Warto uważać także na mieszanki olejów roślinnych i oliwy z oliwek, których opakowania mogą wprowadzać w błąd. Gdy ilość oliwy z oliwek w takich mieszankach przekracza 50% dopuszcza się bowiem etykiety z rysunkami oliwek. Podsumowując – najlepszym wyborem będzie oliwa z oliwek extra virgin pochodząca prosto od producenta, w opakowaniu chroniącym ją przed utratą cennych wartości np. w butelce z ciemnego szkła lub w puszce. 

Piśmiennictwo:

  1. Council Regulation (EEC) No 356/92 of 10 February 1992 amending Regulation No 136/66/EEC on the establishment of a common organization of the market in oils and fats. Official Journal of the European Communities 1992, L 39, Volume 35.
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:31992R0356&from=PL
  1. Kwiatkowska E. Właściwości zdrowotne oliwy z oliwek. Postępy Fitoterapii 2007, 3: 168-171.

http://www.czytelniamedyczna.pl/2424,waciwoci-zdrowotne-oliwy-z-oliwek.html

  1. Serreli G, Deiana M. Biological Relevance of Extra Virgin Olive Oil Polyphenols Metabolites. Antioxidants (Basel) 2018, 7(12): 170.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6315336/
  1. Wroniak M, Lukasik D, Maszewska M. Porównanie stabilności oksydatywnej wybranych olejów tłoczonych na zimno z olejami rafinowanymi. Żywność Nauka Technologia Jakość. Suplement 2006, 13, 1: 214-221.
https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.agro-article-5c36bb6c-eac2-4bd6-8133-2d07a2bbcdef
  1. Wroniak M, Wirkowska M. Analiza jakości wybranej z rynku warszawskiego oliwy z oliwek. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych 2011, 558: 311-320.

http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-a4f4fdfd-669d-4a9c-8486-2d1d039d2b7d

  1. Yubero-Serrano EM, Lopez-Moreno J, Gomez-Delgado F, Lopez-Miranda J. Extra virgin olive oil: More than a healthy FAT. European Journal of Clinical Nutrition 2019, 72: 8-17.
https://www.researchgate.net/publication/329250095_Extra_virgin_olive_oil_More_than_a_healthy_fat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X